zephyr.com.pl

Blog tematyczny o modzie, sporcie, zdrowiu

Uroda

Z czym nie łączyć retinolu?

Z czym nie łączyć retinolu?

Stosowanie retinolu w codziennej pielęgnacji skóry zyskuje coraz większą popularność. Jego działanie przeciwzmarszczkowe, wygładzające oraz przeciwsłoneczne sprawia, że jest chętnie wybierany przez osoby chcące zatroszczyć się o swój wygląd. Jednak, jak każda substancja aktywna, retinol ma swoje specyfiki. Chcąc osiągnąć oczekiwane rezultaty, warto wiedzieć, z czym nie łączyć retinolu.

Potencjalnie szkodliwe interakcje retinolu

Nie wszystkie substancje używane w kosmetyce – niezależnie od swojego pozytywnego działania – dobrze współgrają z retinolem. To, co w teorii wydaje się korzystną kompozycją, w praktyce może okazać się przyczyną podrażnień. Są to między innymi produkty zawierające benzyloperoksyd, który często pojawia się w kosmetykach przeciwtrądzikowych.

Trądzik to problem, z którym retinol również radzi sobie znakomicie. Niemniej jednak jego łączenie z benzyloperoksydem może prowadzić do zbyt intensywnego złuszczania naskórka i podrażnień.

Zobacz również: Jak działa wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym?

Środki, które zwiększają działanie retinolu

Podobnie jak niektóre substancje mogą zaburzać pracę retinolu, tak inne mogą zdecydowanie ją wzmacniać. Przykładem takiej współpracy są produkty z zawartością kwasu hialuronowego. Z jednej strony intensywnie nawilżają skórę, z drugiej zwiększają absorpcję innych składników aktywnych, w tym retinolu. W efekcie działanie retinolu jest skuteczniejsze, a skóra wygląda na młodszą i bardziej promienną.

Retinol a produkty z zawartością kwasów

Produkty z udziałem kwasów AHA/BHA, popularne w pielęgnacji skóry, mogą przesuszyć skórę, jeżeli są stosowane razem z retinolem. Te kwasy są doskonałymi substancjami złuszczającymi i doskonale sprawdzają się w leczeniu niedoskonałości skóry, ale ich jednoczesne stosowanie z retinolem może prowadzić do zbyt intensywnego złuszczania, co w konsekwencji prowadzi do podrażnień i suchości skóry.

Zobacz również: Retinol i kwas hialuronowy – czy warto go stosować?

Reakcje skórne na połączenie retinolu z innymi substancjami

Skóra każdego człowieka reaguje inaczej na różne substancje. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, które kombinacje będą dla nas najbardziej korzystne, bez przeprowadzania odpowiednich testów. Dlatego przed rozpoczęciem stosowania retinolu wraz z innymi substancjami warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby upewnić się, że wybrana kombinacja jest dla nas bezpieczna i skuteczna. Pamiętajmy również, że efekty stosowania retinolu pojawiają się stopniowo. W przypadku retinolu mniej oznacza więcej – nie warto przesadzać z ilością i częstotliwością stosowania.

Zobacz również: Jaki retinol wybrać?

Udostępnij

O autorze

Redakcja zephyr to grupa pasjonatów mody i wszystkiego co z nią powiązane. W naszych artykułach dowiesz się także, jak dbać o swoje zdrowie co przełoży się na lepszą jakość życia. Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się jak poprawić swoje życie!