zephyr.com.pl

Blog tematyczny o modzie, sporcie, zdrowiu

Poradnik

Jak zrobić teatr lalkowy?

Jak zrobić teatr lalkowy?

Pomysł stworzenia domowego teatru lalkowego może się wydawać trudny do wykonania. Wiele osób rezygnuje z tego wspaniałego, edukacyjnego zamiaru, gdyż uważa go za skomplikowany i czasochłonny. Nic bardziej mylnego! Z pewnymi wskazówkami i oczywiście nieco entuzjazmu, stworzenie teatru lalkowego stanie się dla nas prawdziwą przygodą pełną kreatywności. Podzielę się z Wami krokami, które pozwolą na skonstruowanie własnego teatru, tworzenie lalki teatralnej oraz pisania scenariuszy, które zachwycą Wasze małe – i nie tylko – widownie.

Kroki do zbudowania teatru lalkowego

Na początek przedstawimy podstawowe etapy, które wprowadzą nas w magiczny świat teatrzyków lalkowych. Zawsze warto rozpocząć od planowania naszej przestrzeni scenicznej. Zastanówmy się jaka forma teatru lalkowego nas najbardziej pociąga – czy będzie to tradycyjna szopka, teatr cieni czy może teatr kamishibai istotne w kulturze japońskiej? Każdy z nich wymaga innego podejścia do stworzenia scenerii.

  • Pierwszym krokiem jest wykonanie szkicu. Zaznaczmy miejsce na scenę, miejsce dla lalkarzy oraz publiczności. Im precyzyjniej to zrobimy, tym łatwiej będzie nam następnie go zbudować.
  • Potem przechodzimy do budowy. Wykorzystajmy do tego pudełka, kartony, tekturę, tkaniny – wszystko, co pozwoli nam na stworzenie stabilnej konstrukcji.
  • Kiedy nasz teatr będzie gotowy, przyszła pora na dekoracje. Tu już niech nasza wyobraźnia twórcza będzie bez ograniczeń. Farby, tkaniny, koraliki, a nawet stare gazety mogą posłużyć do stworzenia unikalnej scenerii.

Zobacz również: Jaki wybrać strój do teatru? Poradnik!

Tworzenie lalki teatralnej: materiały i metody

Mając już gotowy nasz teatr, najważniejsza i najbardziej kreatywna część pracy dopiero przed nami – stworzenie lalki, która ożywi naszą scenę. Istnieje wiele technik tworzenia lalek teatralnych, a najpopularniejsze z nich to lalki marionetkowe, gąsienicowe, pacynkowe, kukiełkowe oraz szczudlaste.

  • Podstawą stworzenia lalki teatralnej jest zrozumienie jej mechanizmu, którym nią poruszymy. To od niego zależy konstrukcja naszej „aktorki”.
  • Ważnym elementem jest także dobór odpowiednich materiałów. Najpopularniejsze z nich to kawałki materiału, czapki, stare skarpetki, wełna, drewno, papier itp.
  • Oczywiście najważniejsza będzie kreatywność i zaangażowanie, aby nasza lalka była unikalna i niespotykana.

Zobacz również: Teatr cieni dla dzieci – jak go zrobić?

Scenarzysta w domowym teatrze: od pomysłu do realizacji

Kiedy już zbudowaliśmy teatr i stworzyliśmy lalki, nadszedł czas na napisanie historii, której będą pragnąć przekazać. Tym samym zaczynamy proces twórczego pisania scenariusza. Pamiętajmy, że scenariusz to siła napędowa każdego spektaklu, więc warto poświęcić mu wiele czasu i uwagi.

Dobrym pomysłem może być wykorzystanie znanych bajek i ich przeróbka, stworzenie autorskiej historyjki czy nawet omówienie ważnych tematów społecznych dostosowanych do wieku naszego widza. Pamiętajmy, że nie ważne, jak trudne do zrozumienia są niektóre tematy – dzieci zawsze są w stanie zrozumieć więcej, niż nam się wydaje.

Mainstreamowa zasada mówi, że dobrej historii zawsze towarzyszą trzy etapy – rozpoczęcie, rozwinięcie i zakończenie – ale warto pamiętać, że od niektórych reguł można odchodzić, jeśli służy to naszej historii.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zephyr to grupa pasjonatów mody i wszystkiego co z nią powiązane. W naszych artykułach dowiesz się także, jak dbać o swoje zdrowie co przełoży się na lepszą jakość życia. Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się jak poprawić swoje życie!