zephyr.com.pl

Blog tematyczny o modzie, sporcie, zdrowiu

Moda

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Jak ubrać dziecko odpowiednio do temperatury?

Dbamy o bezpieczeństwo naszych dzieci, starając się je odpowiednio ubrać, zwłaszcza w trudniejszych warunkach pogodowych. Figlujący termometr bywa kłopotliwym przeciwnikiem dla rodziców, którzy chcą zapewnić swojemu potomstwu komfort i ciepło, nie przegrzewając go przy tym. Oto kilka porad jak poprawnie dobrać ubrania do temperatury, a także wiedza na temat znaczenia warstw i rodzajów ubrań odpowiednich dla różnych warunków atmosferycznych.

Porady doboru ubrań wg termometru

Pierwsza prosta zasada, którą warto się kierować, to taka, że dziecko powinno być ubrane o jedną warstwę więcej, niż dorosły. Dzieci są bardziej narażone na przewianie, choć z drugiej strony znacznie szybciej się przegrzewają. Dlatego ważne jest, aby zawsze mieć pod ręką dodatkową warstwę ubrania.

W górskim terenie temperatura może się drastycznie zmieniać, dlatego warto zabrać ze sobą dodatkowe ubrania zarówno ciepłe, jak i lekkie.

Z uwagi na fakt, że najmłodsze dzieci często przebywają w wózkach czy nosidełkach, warto zadbać o dobrej jakości śpiworek lub kocyk. W zależności od temperatury można go wykorzystać do ciepła lub jako ochronę przed wiatrem czy słońcem.

Zobacz również: Jak ubrać dziecko? Poradnik

Kiedy grubo a kiedy lekko: znaczenie warstw

Warstwy ubrań pełnią kluczową rolę w odpowiednim ubraniu dziecka. Dają możliwość regulacji ciepła, które ma zapewnić komfort i bezpieczeństwo małemu człowiekowi. Podstawą jest warstwa ciepłotrzymała, czyli bielizna termoaktywna, która pozwala na utrzymanie temperatury ciała. Następna to warstwa izolująca, która ma za zadanie utrzymanie ciepła. Jeśli na dworze jest zima, warto zaopatrzyć się w dodatkową warstwę ocieplającą, np. wełniany sweter. Ostatnia warstwa to warstwa zabezpieczająca – kurtka, płaszcz lub kombinezon. Ta warstwa chroni przed czynnikami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem czy śniegiem.

Zasada jest prosta: im niższa temperatura, tym więcej warstw ubrań powinno mieć dziecko. W przypadku zmiennych warunków pogodowych, warto pamiętać o tej zasadzie, aby móc na bieżąco dopasowywać ilość warstw do aktualnej temperatury.

Zobacz również: Jaki strój do teatru dla dziecka na przedstawienie?

Rodzaje ubrań odpowiednie dla różnych temperatur

Na temperaturę poniżej zera stopni najlepiej sprawdzi się kombinezon dla dzieci. To jedna część z dwoma warstwami: podszewka utrzymująca ciepło i wierzchnia warstwa odporna na wiatr, deszcz i śnieg. Do tego koniecznie rękawiczki i czapkę.

Gdy termometr pokazuje od 10 do 20 stopni, wystarczą lekkie spodnie, T-shirt, a na wierzch cienka kurtka lub sweter. W tych warunkach czapka nie jest już koniecznością.

Przy temperaturze powyżej 20 stopni wiele zależy od intensywności słońca. Jeśli jest bardzo mocne, warto zainwestować w lekkie, ale długie ubrania, które ochronią skórę dziecka. Dobrym rozwiązaniem są cienkie bawełniane spodenki i koszulki.

Przy temperaturze od 0 do 10 stopni Celsjusza dobrym wyborem będą cieplejsze spodnie i sweter, kurtka zimowa, czapka, a także rękawice czy kominiarka.

Wybór odpowiednich ubrań do warunków pogodowych to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim bezpieczeństwa naszych maluchów. Kierując się powyższymi wskazówkami, z pewnością ułatwimy sobie zadanie odpowiedniego ubrania dziecka.

Udostępnij

O autorze

Redakcja zephyr to grupa pasjonatów mody i wszystkiego co z nią powiązane. W naszych artykułach dowiesz się także, jak dbać o swoje zdrowie co przełoży się na lepszą jakość życia. Sprawdź nasze artykuły i dowiedz się jak poprawić swoje życie!